لذت سفر دریایی با نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان

نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان طی روزهای آینده از سمت شمال نروژ به سمت آلاسکا به حرکت در خواهد آمد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، شرکت “هارتیگروتن”(Hurtigruten) سازنده نخستین کشتی گردشی هیبریدی جهان موسوم به “روئالد آمونسن”(Roald Amundsen) است. کشتی روئالد آمونسن قابلیت حمل ۵۰۰ مسافر را دارد و طراحی آن به گونه‌ای است که در شرایط آب و هوایی ناملایم نیز قادر به حرکت است.

نام کشتی گردشی مذکور از نام روئالد آمونسن جستجوگر نروژی دو قطب شمال و جنوب گرفته شده است. وی نخستین سفر اکتشافی قطب جنوب را میان سال‌های ۱۹۱۰–۱۲ رهبری نمود و همچنین نخستین کسی است که به هر دو قطب شمال و جنوب رسید. آمونسن را نخستین کسی می‌دانند که گذرگاه شمال غربی را درنوردید.

روئال آمونسن در سال ۱۹۱۰ میلادی به سمت قطب شمال حرکت کرد و تصمیم داشت اولین کسی باشد که به آنجا می‌رسد، اما این تصمیم را به تعویق انداخت چرا که یک آمریکایی به نام رابرت پیری پیش از اقدام او، مدعی شد که به آنجا رسیده است. بعدها ادعای پیری در رسیدن به محل دقیق قطب شمال رد شد.

این کاشف نروژی سپس تصمیم گرفت به قطب جنوب برود. آمونسن در ۱۴ دسامبر ۱۹۱۱ اولین کسی بود که وارد قطب جنوب شد. در ۱۹۰۳ آمونسن با کامیابی گذرگاه شمال غربی –میان دو اقیانوس اطلس و آرام را پیمود.

لذت سفر دریایی با نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان

ساخت کشتی‌های هیبریدی دیگر در دستور کار

“دانیل اسکلدام”(Daniel Skjeldam) مدیر اجرایی شرکت هارتیگروتن گفت: در حالی که موتورها عمدتاً با سوخت گازوئیل کار می‌کنند اما باتری‌های کشتی نیز در شرایط ایده آل در حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه عمل می‌کنند.

این شرکت تخمین می‌زند که باتری این کشتی، نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود بلکه تا ۲۰ درصد نیز از انتشار گاز دی اکسید کربن نیز جلوگیری خواهد کرد.

این شرکت در ادامه افزود: با افزایش روز افزون شمار خودروهای الکتریکی این ایده نیز به ذهن ما رسید تا یک کشتی گردشی هیبریدی توسعه دهیم.

لذت سفر دریایی با نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان

کشتی مذکور این هفته از قطب شمال به سمت گذرگاه شمال غربی و از آنجا به آلاسکا خواهد رفت. البته این شرکت برنامه‌های دیگری نیز دارد و بنابر گزارش‌ها ساخت یک کشتی هیبریدی دیگر نیز در دستور کار این شرکت قرار دارد که احتمالاً اواخر امسال عرضه خواهد شد اما ظرفیت باتری این کشتی دو برابر ظرفیت باتری کشتی روئالد آمونسن خواهد بود.

منبع: ایسنا

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

یک دیدگاه برای “لذت سفر دریایی با نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پیشرفت ۹۷ درصدی ساخت عرشه سکوی سرچاهی میدان سلمان

س تیر 11 , 1398
پروژه ساخت عرشه سکوی سرچاهی S۱ میدان مشترک سلمان به وزن حدود ۱۰۰۰ تن با پیشرفت ۹۷ درصدی در یارد خرمشهر به سرعت در حال اجراست و به زودی آماده بارگیری و نصب خواهد شد.
سکوی سرچاهی میدان سلمان

شاید برای شما جالب باشد