جزیره هندورابی مقصدی پرجاذبه برای گردشگران

جزیره زیبا و بی مانند هندورابی در گستره آبهای نیلگون خلیج فارس و در حدفاصل بین جزیره لاوان و کیش، می‌رود تا به مقصدی پرجاذبه برای گردشگران و طبیعت‌گردان تبدیل شود.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، جزیره هندورابی که از آن به عنوان جزیره رؤیایی و یکی از گستره‌های جغرافیای بکر کشورمان نام برده می‌شود، در واقع یکی از جزایر اقماری کیش محسوب می‌شود، که اکنون با بهره گیری از تجربیات منطقه آزاد کیش و روند روبه رشد صنعت گردشگری در آستانه تحولی بزرگ قرار دارد، تحولی که در صورت تحقق می‌تواند این جزیره زیبا و تقریباً خالی سکنه اما سرشار از جاذبه‌های بی بدیل را به مقصد تازه و جذاب برای گردشگران و جهانگردان به ویژه طبیعت گردان تبدیل کند.

هندورابی یکی از جزایر تابع بخش کیش از شهرستان بندرلنگه است که در ۸ کیلومتری کرانه‌های جنوبی این شهر واقع شده است. هندورابی از سمت جنوب شرقی با جزیره کیش ۲۸ کیلومتر فاصله و از سمت غرب در ۲۴ کیلومتری جزیره لاوان و ۲۰ کیلومتری جزیره شیدور قرار دارد.

“امتداد هندورابی همانند غالب جزایر خلیج فارس از قطر بزرگ از شمال غرب به جنوب شرق است (همسو با جهت رشته کوه‌های زاگرس). قطر بزرگ این جزیره در این امتداد حداقل ۶.۱ و حداکثر ۷.۷ کیلومتر است.

هندورابی؛ آکواریوم طبیعی ایران

جزیره هندورابی که به اکواریوم طبیعی ایران زمین معروف است علاوه بر جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد، کرانه‌های جذاب و دیدنی از جاذبه‌ها ی تاریخی نیز برخوردار است که از جمله مهم‌ترین آن معماری سنتی و بومی‌، خرابه‌های قریه «الدورات»، دژهای نظامی پرتغالی‌ها مربوط به دوره صفویه، آب انبار و وجود درختان کهنسال لور و غارهایی است که در طول سالیان متمادی به وسیله آب دریا پدید آمده است.

گرداگرد جزیره‌ای کوچک هندورابی را دریا فرا گرفته و تراکم مرجان‌ها در سواحل جزیره بسیار زیادند. وجود آبزیان و انواع ماهی‌های زینتی و خاص در اطراف هندورابی به کرانه‌های این جزیره زیبایی خیره کننده بخشیده است.

عمق دریا در سواحل شرقی جزیره بین ۸ ‏تا ۱۸ متر متغیر است و مکان دل انگیزی برای تماشای دریا است.
هندورابی با مساحتی حدود ۲۲ کیلومتر مربع و برخودار از طبیعتی زیبا و و سواحل نقره فام در کنار جزیره ۹۲ کیلو متری کیش، مجموعه و زنجیره‌ای کامل از جاذبه‌های گردشگری و تفریحات دریایی در خلیج فارس را تشکیل می‌دهند و می‌توانند نقشی اثر گذار در روند رشد گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه ملی ایفای کند.

سفر مسئولان کیش جهت بررسی زیرساخت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری

در این زمینه مدیر عامل و جمعی از مسئولان منطقه آزاد کیش  با هدف بررسی زیرساختها و زمینه‌های سرمایه گذاری از جزیره هندورابی بازدید کردند.

این دومین سفر مدیرعامل و جمعی مسئولان کیش به جزیره هندورابی در سال جاری است، غلامحسین مظفری ۲۵ اردیبهشت گذشته نیز به همراه مسئولان این جزیره با هدف بررسی زیر ساختها و بهبود وضعیت خدمات رسانی از جزیره هندورابی دیدن کرد.

در جریان این سفر ضمن بازدید ازفرودگاه، بندرگاه، و تنها هتل جزیره هندورابی، ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری در زمینه توسعه گردشگری سلامت، اکوتوریسم، گردشگری آموزشی و ایجاد پایگاه‌های آموزشی برای سازمان‌ها و مؤسسه ها مورد بررسی قرار گرفته است.

بدون تردید تبیین زوایای مختلف و گاه انبوه یک رویداد، نیازمند جامع‌نگری، شناخت از گروهای سنی و صنفی مخاطب است و این مهم میسر نمی‌شود مگر از طریق جلب مشارکت گروه‌های مختلف رسانه‌ای و مطبوعات.

در این میان یکی از راهکارهای جلب مشارکت رسانه‌ای و رسیدن به وحدت موضوعی در هدفمندی و اثر گذاری خبر، گزارش، عکس، فیلم و…، مشارکت دادن عنصرهای اطلاع رسانی و مشاهده مستقیم و همراهی و همدلی آنان در عرصه‌های کاری بویژه در جریان بازیدها و سفرهای دور نزدیک است زیرا این حضور، جوشش‌ها، انگیزه‌های کاری و تولید مبتنی بر محتوای را افزایش داده و کارکردهای کلیشه‌ای را کاهش می‌دهد.

منبع: ایرنا

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

چرایی موفقیت مناطق آزاد کره جنوبی؛ سیاست‌های موفق جذب سرمایه‌های خارجی

پ تیر 20 , 1398
اقتصاددانان موفقیت کره جنوبی را مرهون سیاست برون‌نگری و سیاست‎های جذب سرمایه‎های خارجی و توسعه صادرات می‎دانند، که بخشی مهمی از این موفقیت مرهون کارکرد مناطق آزاد در این کشور است.
مناطق آزاد کره جنوبی

شاید برای شما جالب باشد