شناورهای سبک از رفت و آمد در تنگه هرمز و خلیج فارس خودداری کنند

وی ادامه داد: آسمان استان هرمزگان صاف تا کمی ابری و در ساعات بعدازظهر در ارتفاعات رشد ابر خواهیم داشت.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: از ساعت های بعدازظهر و شب شدت باد شمال غربی افزایش بیشتری خواهد داشت و تا ساعت های پایانی شب سبب مواج ماندن دریا خواهد شد از این رو توصیه می شود تمهیدات لازم برای رفت و آمد ایمن شناورهای مسافربری در بنادر استان هرمزگان صورت پذیرد.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: از روز جمعه (چهارم فروردین ۱۴۰۲) به تدریج از میزان سرعت باد و تلاطم دریا کاسته خواهد شد.

وی اعلام کرد: از لحاظ دمایی به تدریج در غالب نقاط افزایش نسبی دما در طول روز مورد انتظار است.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم با آینده نگری مهم پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمائی استان هرمزگان و جزیره قشم برای هفته آینده اظهار کرد: در صورت عدم تغییر نقشه های هواشناسی در روزهای دوشنبه (هفتم فروردین) و سه شنبه (هشتم فروردین) تاثیر یک موج بارشی در سطح استان هرمزگان پیش بینی می شود.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۱۷ درجه و ۷۳ درصد و شهر قشم را ۱۹ و ۷۱ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌ دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ ترین مسیرهای بین‌ المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌ آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر است.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌ رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌ های ایران قرار گرفته‌ است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌ المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌ های نفت‌ کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌ شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تامین بی‌ وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به ۲ قسمت تقسیم می‌ شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جز آب‌ های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جز آب‌ های سرزمینی عمان محسوب می‌ شود و تمام کشتی‌ های عبوری باید از آب‌ های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صید ماهیان استخوانی با رشد ۵۴ درصدی از مرز ۲ هزار تن گذشت

پ فروردین ۳ , ۱۴۰۲
صید انواع ماهیان استخوانی توسط پره‌های صیادی مستقر در سواحل گیلان(از آستارا تا چابکسر) با رشد ۵۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز ۲ هزار تن گذشت. به گزارش راد،  مدیر کل شیلات گیلان  از صید ۲ هزار و ۶۳ تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل گیلان […]
صید ماهیان استخوانی با رشد ۵۴ درصدی از مرز ۲ هزار تن گذشت