برنامه اقدام ملی جهت نجات ۷ گونه در معرض خطر دریایی

برنامه اقدام ملی جهت نجات ۷ گونه در معرض خطر دریایی

محمد طالبی متین در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت:  تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض دریایی از اقدامات مهم سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.

مدیر‌کل دفتر زیست بوم های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، ادامه داد: بر این اساس برنامه اقدام ملی جهت نجات هفت‌ گونه جانوری و گیاهی در معرض خطر دریایی تدوین شده است.

به گفته وی، فوک خزری، لاک پشت پوزه عقابی، دلفین گوژپشت، کوسه‌های خلیج فارس، مرجان‌ها و جنگل‌های حرا از جمله گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض شمرده می‌شوند که نجات آنها در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

وی خاطرنشان ساخت: بر اساس ماده ۳ قانون شکار و صید، گونه‌های جانوران وحشی مشمول قانون شکار و صید در ردیف آبزیان در معرض خطر انقراض توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شده است.

به گفتۀ متین، بر اساس این لیست، انواع کوسه ماهیان، سفره ماهیان، گیتار ماهیان، اسبک دریایی، خیار دریایی، خورشید ماهی، راشگو معمولی، هامور معمولی، انواع صدف دو کفه‌ای، انواع شقایق دریایی، تمام گونه‌های مرجان‌های نرم و سخت، شاه میگو و خر‌چنگ حرا به عنوان گونه‌هایی که صید آنها ممنوع است، اعلام شده است.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست، بر ضرورت توسعه پایش و حفاظت از گونه های در معرض خطر تأکید کرد و گفت: در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست از برگزاری هر گونه کنفرانس های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در خصوص پایش و حفاظت از گونه‌های در معرض خطر حمایت خواهد کرد.

مدیر‌کل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار امیدواری کرد: با اجرایی شدن فازهای مختلف برنامه اقدام ملی گونه‌های در معرض خطر دریایی شاهد نجات و حفاظت این گونه ها در آبهای خزر، خیلج فارس و دریای عمان باشیم.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نجات سرنشین شناور تفریحی در بندر نوشهر

د تیر ۱۹ , ۱۴۰۲
به گزارش مانا، سرپرست معاونت امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران گفت: صبح امروز پس از اعلام خبر نا پدید شدن یک فروند جت اسکی  به همراه سرنشین آن در منطقه سلمانشهر از سامانه ۱۵۵۰ با بررسی‌های اولیه مشخص شد شناور مذکور حدود ساعت ۶ بامداد به دریا […]