عملیات فنی نصب دو سکو میدان هندیجان آغاز شده است

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام پایان عملیات ساخت سکوهای 07 و 08 میدان هندیجان از اعزام این سکوها به سمت میدان هندیجان و افزایش ایمنی تولید، همچنین امکان افزایش ظرفیت تولید نفت با اجرای روش‌های تکمیلی برداشت که با نصب این عرشه‌ها ایجاد خواهد شد در این میدان خبر داد.

سکوی 07 و 08 هندیجان ساخت شرکت ایزوایکو
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 به گزارش مارین‌پرس، مهندس علی آهوچهر درباره بارگیری و نصب سکوهای نفتی هندیجان گفت: عملیات فنی نصب دو سکو هرکدام با وزن بیش از هزار تن در میدان هندیجان آغاز شده است که هم‌اکنون برشکاری جهت برچیدن عرشه‌های موقت نصب شده قبلی بر روی پایه‌ها در حال انجام است و پس از آن دو عرشه سرچاهی ساخته شده که هرکدام از آنها برای ۱۰ هزار بشکه نفت و در مجموع ۲۰ هزار بشکه طراحی شده‌اند و به ظرفیت موجود تولید منطقه بهرگان شرکت نفت فلات قاره اضافه خواهند شد، نصب می‌شود. 

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت فلات قاره با تاکید بر افزایش ایمنی تولید با نصب این سکوها، ادامه داد: این عملیات در نهایت ایمنی و استانداردهای بین‌المللی رایج در بخش فراساحل در حال انجام است و پیمانکاران مربوطه نیز با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی نسبت به انجام آن اقدام کرده‌اند. 

آهوچهر با اشاره به یکی از شاخصه‌های مربوط به سکوهای میدان هندیجان و بهرگانسر افزود: این میادین از معدود میادینی هستند که عملیات شیرین‌سازی نفت‌خام در بدو تولید و در سکوی تولید میدان بهرگانسر انجام می‌شود. با نصب این سکوها، دسترسی به چاه‌ها بیشتر می‌شود و ایمنی چاه‌ها نیز با توجه به وجود تاسیسات سرچاهی نصب شده از جمله پنل کنترل و ایمنی سرچاهی، سیستم‌های اعلام حریق، سیستم‌های کنترل چاه‌ها و سیستم‌های برق و ابزاردقیق از سطح کیفی و ایمنی بالاتری برخوردار خواهد بود.

آهوچهر افزود: همچنین نصب این سکوها این امکان را فراهم می‌کند تا در آینده بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده فرازآوری چاه‌ها برای تولید مصنوعی با تزریق آب، گازرانی یا پمپی کردن چاه‌ها اجرا شود و با توجه به اینکه در این سکوها برق و امکانات ایمنی لازم وجود دارد، با استفاده روش‌های ثانویه، میزان تولید نفت نیز افزایش یابد.

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت فلات قاره ایران، کابل‌اندازی ۲۷ کیلومتری توسط  یک شرکت داخلی را یکی از اتفاقات خوب در این پروژه عنوان کرد و ادامه داد: این اتفاق برای نخستین بار در کشور در سال گذشته انجام شده که همه تجهیزات از سوی شرکتی داخلی و با استفاده از توان داخلی تکمیل و تجهیز شده است.

 افزایش ایمنی تولید میدان هندیجان هدف اصلی اجرای پروژه

دکتر شهرام متوسل مجری ساخت سکوهای هندیجان شرکت نفت فلات قاره نیز درباره عملیات و نحوه ساخت، بارگیری و نصب سکوهای نفتی هندیجان گفت: این پروژه از سال ۱۳۸۵ با هدف افزایش تولید میدان هندیجان از ۳۰ هزار بشکه به ۵۰ هزار بشکه آغاز و مطالعات مخازن نیز انجام شده بود. عملیات ساخت این سکوها از طریق مناقصه بین‌المللی به شرکت کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) سپرده شد و پیمانکاری و نصب این سکوها نیز توسط پیمانکاران ایرانی انجام می‌شود که شرکت فراساحل اطلس به عنوان پیمانکار اصلی و شرکت صدرا (DOT) نصب تاپساید‌ها را انجام خواهند داد.

 وی خاطر‌نشان کرد: جکت‌های مربوطه قبل از سال ۹۰ نصب شده‌اند و با حفاری چاه‌ها و اجرای خطوط لوله ارتباطی بین سکوها و سکوی بهرگانسر، عملا افزایش تولید از میدان آغاز شده است.

وی افزود: مهمترین مشکل در این پروژه، عمق کم آب است که استفاده از شناورهای با آبخور کم را الزامی می‌سازد و همین امر روش نصب و شناورهای مورد استفاده را با محدودیت مواجه می‌نماید. همچنین در همه ساعت‌های روز امکان اجرای عملیات به خاطر جذر و مد فراهم نیست.

 وی در پایان گفت: در عملیات نصب سکوها که به زودی با رسیدن عرشه‌ها به میدان هندیجان انجام خواهد شد از همکاری کلیه واحدهای ستادی و عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران به‌ویژه مدیریت امور تولید و همکاران منطقه بهرگان و سکوی بهرگانسر استفاده می‌شود.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

طرح پرورش ماهی در قفس در کنگان افتتاح شد

چ شهریور 19 , 1399
مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: طرح پرورش ماهی در قفس یکی از پروژه‌های مهم و بسیار اثرگذار در استان بوشهر است که با همکاری بخش خصوصی و دولتی و در راستای تحقق شعار سال انجام خواهد شد.
افتتاح طرح طرح پرورش ماهی در قفس در بندر کنگان

شاید برای شما جالب باشد