مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام

«مطالعه مردم شناسی نقش آب در فرهنگ مردم جزیره هنگام» توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی انجام شد.

ماهیگیری زنان و مردم جزیره هنگام با قایق صیادی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی با اعلام اینکه هدف اساسی این تحقیق را بررسی نقش آب به عنوان یکی از حیاتی‌ترین عناصر طبیعت، در فرهنگ مردم جزیره هنگام عنوان کرد.

او افزود: از آن جا که آب یکی از ارکان مهم زندگی را در این جزیره تشکیل می‌دهد و اصولاً حیات و مماش زندگی مردمان این جزیره از طریق آب و زندگی در کنار دریا تأمین می‌شود، این پژوهش به مطالعه این بخش از زندگی مردم می‌پردازد.

حسن زاده با اشاره به خشکسالی سال‌های اخیر، تهیه آب آشامیدنی را دغدغه اساسی مردم این منطقه دانست و تصریح کرد که در این پژوهش راه‌های تهیه آب و باورهای مربوط به آن با روش‌های مطالعه تاریخی و اسنادی مورد بررسی قرار گرفت.

او بیان کرد: همچنین در پیشبرد اهداف تحقیق پیش رو از مصاحبه حضوری، ضبط صدا، بررسی خاطرات قدیمی‌ها، جاشوها و ناخداها، عکس‌ها و اسناد مربوط به سازه‌های آبی مانند برکه و چاه استفاده شد.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: یافته‌های این تحقیق گواه آن است که به دلیل اهمیت آب و به منظور بهره‌مندی تمامی افراد از آن، نقش‌ها و روابط اجتماعی و فرهنگی گسترده و دقیقی از طریق ساز و کارهای فرهنگی ایجاد شده‌اند که اینها خود بخشی از فرهنگ مردم جزیره هنگام را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آئین و مجری این طرح در ادامه افزود: این بررسی پژوهشی است انسان شناختی که فرهنگ مرتبط با آب را در جزیره هنگام مورد مطالعه قرار داده و از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نخست شامل مطالعات اسنادی پیرامون جزایر خلیج فارس و به خصوص جزیره هنگام و بررسی زندگی مردم این مناطق بوده است.

به گفته این پژوهشگر، در بخش دوم که مطالعه میدانی پژوهش را شامل می‌شود، آب و فرهنگ مرتبط با آن در جزیره هنگام مورد بررسی قرار گرفت.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

توسعه صنایع دریایی در گرو رشد مهارت‌های فنی و حرفه ای در دریاست

ش مرداد 4 , 1399
شریعتمداری با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه صنایع دریایی گفت: یکی از لوازم تحقق این هدف در گرو رشد مهارت‌های فنی و حرفه ای در دریاست و امیدوارم بتوانیم منافع مشترک را در راستای تحقق این هدف قائل دنبال کنیم.
تفاهنامه سازمان بنادر و دریانوردی با سازمان فنی و حرفه ای

شاید برای شما جالب باشد