عملیات حفاری فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی آغاز شد

عملیات حفاری چاه‌های طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی با استقرار دکل حفاری در موقعیت مرزی SPD11B آغاز شد.

عملیات حفاری چاه‌های طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، سرپرست طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی درباره فعالیت‌های اجرایی آخرین طرح توسعه از بخش ایرانی بزرگترین میدان گازی جهان در آب‌های خلیج فارس گفت: با استقرار نخستین دکل حفاری در موقعیت طرح توسعه فاز 11، عملیات حفاری چاه‌های موقعیت SPD11B به منظور افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی آغاز شد.

محسن رضائی با اشاره به نصب جکت 2 هزار و 200 تنی در موقعیت SPD11B در ابتدای خردادماه سال جاری گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، هم‌اکنون دکل ایرانی MD-1 تحت مالکیت شرکت حفاری مپنا، در این موقعیت مستقر و عملیات حفاری 12 حلقه چاه توصیفی-توسعه‌ای برای دستیابی به برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب (معادل 28 میلیون مترمکعب) گاز ترش اجرایی شد.

وی با بیان اینکه در راستای تسریع در افزایش ظرفیت تولید از میدان گازی پارس جنوبی، حفاری چاه‌های موقعیت SPD11B در دو مرحله انجام می‌شود، افزود: در مرحله اول با حفاری و تکمیل 5 حلقه چاه توصیفی -توسعه‌‌ای و نصب سکوی SPD11B، تولید اولیه از این طرح به میزان 500 میلیون فوت مکعب گاز در روز محقق خواهد شد، سپس با انجام عملیات حفاری و تکمیل ٧ حلقه چاه توسعه‌ای دیگر، همزمان با تولید اولیه، مجموع برداشت از این سکو به روزانه یک میلیارد فوت مکعب (معادل 28 میلیون مترمکعب) گاز ترش افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس توسط شرکت پتروپارس به عنوان پیمانکار اصلی طرح در هر دو بخش سطح‌الارضی و تحت‌الارضی در حال انجام است. هدف از اجرای این طرح، تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز غنی و انتقال آن به پالایشگاه‌های خشکی پارس جنوبی است.

در ادامه توسعه این طرح، نصب تاسیسات فشارافزایی جهت افزایش دوره تولید پایدار و استحصال حداکثری گاز از میدان گازی پارس جنوبی در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس قرار دارد.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

چالش‌ها و راهکارهای پیش روی صنعت دریایی ایران

ش آبان 17 , 1399
کتاب الکترونیکی «چالش ها و راهکارهای پیش روی صنعت دریایی ایران» با تمرکز بر آموزش، پژوهش و فناوری برای اولین بار در کشور منتشر شد.
کتاب الکترونیکی «چالش‌ها و راهکارهای پیش روی صنعت دریایی ایران»

شاید برای شما جالب باشد